Kawa zbożowa – czemu warto po nią sięgnąć?

Decydując się na kawę zazwyczaj rozważamy trzy podstawowe jej rodzaje – sypaną, ziarnistą oraz rozpuszczalną, zawsze w kontekście tej “prawdziwej kawy”. Tymczasem gdzieś z boku stoi sobie kawa zbożowa, najbardziej kojarząca się z dzieciństwem, podawana właśnie dzieciom, by one też miały swoją kawę. Tak naprawdę jednak ostatnimi czasy sięga po nią również coraz więcej dorosłych. Dlaczego tak się dzieje? Czy i my powinniśmy się na nią zdecydować? O wszystkim tym opowiemy w naszym artykule.

Czym jest kawa zbożowa?

Kawa zbożowa stanowi esencję z prażonych zbóż, przy czym konkretny ich rodzaj zależy od producenta. Może to być jęczmień, żyto czy pszenica. Są one poddawane obróbce termicznej, a następnie wzbogacane dodatkowymi składnikami, zależnymi również od wyboru konkretnej marki. Kawa Inka ze sklepu BEE na przykład do smaku dodaje domieszkę cykorii i przypraw korzennych, inni producenci dorzucają do tego buraka cukrowego. Proporcje między tymi wszystkim składnikami zależą już od konkretnego producenta.

Zalety i wady kawy zbożowej

Kawa zbożowa posiada wiele swoich zalet. Główną z nich jest to, że jest w pełni naturalna – do jej powstawania nie są używane żadne środki (ale też procesy) chemiczne. To jednak nie jedyna jej zaleta. Spośród innych wyróżnić możemy:

  • wysoką zawartość błonnika pokarmowego – ten odpowiedzialny jest między innymi za pracę jelit oraz uczucie zaspokojenia głodu;
  • niska kaloryczność – niska kaloryczność wpływa na dietetyczne aspekty kawy zbożowej (zwłaszcza w połączeniu z właściwościami błonnika pokarmowego, o których mówiliśmy powyżej);
  • zróżnicowany smak i aromat – te zależą przede wszystkim od składników, na jakie zdecydował się producent, ale też od rodzaju zboża, którego użył jako podstawy.

Choć kawa zbożowa jest bezpieczna i naturalna, nie każdy będzie w stanie ją tolerować. Posiada bowiem wysoki indeks glikemiczny, co czyni ją kiepskim wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę. Zawiera też gluten, za sprawą którego nie sięgają po nią osoby nietolerujące go. Wady te, jak widać, nie wynikają z kawy samej w sobie, a raczej z relacji między nią a indywidualnymi odbiorcami.

Podsumowanie

Kawa zbożowa jest jednym z produktów najzdrowszych i najprzyjaźniejszych nam, konsumentom. Wbrew utartemu stereotypowi, sięgać po nią możemy nie tylko mając dzieci i chcąc zapewnić im namiastkę prawdziwej kawy. Może ona być również naszym świadomym wyborem – zwłaszcza, że poza swoim smakiem posiada wiele wartości odżywczych, witamin oraz elementów, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com